Drewno to jeden z najlepszych materiałów, chętnie wykorzystywane w różnych branżach i dziedzinach przemysłu. Wykonuje się z niego doskonałe meble, przedmioty codziennego użytku, elementy konstrukcyjne budynku i wiele innych rzeczy. Oczywiście nie dzieje się tak bez powodu, a lista zalet drewna jest naprawdę długa. Najważniejszymi pozycjami na niej są oczywiście wytrzymałość, piękny wygląd i naturalne pochodzenia. Drewno jest surowcem odnawialnym, co na pewno ma spore znaczenie dla osób, którym los naszej planety nie jest obojętny.
By jednak jego najważniejsze atuty stały się naszym udziałem, drewno musi być odpowiednio zabezpieczone. Istnieje wiele metod impregnacji drewna – na przykład lakierowanie, malowanie czy olejowanie. Ten ostatni sposób jest obecnie stosunkowo mało popularny, jednak warto poznać go bliżej – przemawia za tym wiele czynników. Jakich? Co warto wiedzieć o olejowaniu drewna? Jak przeprowadzić taki zabieg samodzielnie?
Spis treści
Jak olejować drewno. Na czym ono polega? Jak przebiega olejowanie?
Olejowanie drewna to metoda jego konserwacji wykorzystująca fakt, że drewno zawierające sporą ilość naturalnych olejów lepiej radzi sobie z wilgocią, zimnej czy promieniami słonecznymi. Zjawisko to można łatwo zaobserwować na podstawie gatunków egzotycznych. W przypadku przedmiotów drewnianych można to takie oleje wprowadzić poprzez nacieranie jego struktury szmatką nasączoną olejem – ten po jakimś czasie wniknie w głąb drewna.
Olejowanie drewna ma wiele zalet, z których najważniejsze to:
- bezpieczeństwo dla zdrowia i przyrody – do olejowania drewna wykorzystuje się naturalne oleje roślinne, które nie są toksyczne;
- zachowanie naturalnego wyglądu drewna – oleje tylko delikatnie zmieniają kolor drewna, nie ingerują jednak w jego rysunek;
- doskonałe zabezpieczenie drewna – wynikając głęboko w strukturę drewna, oleje doskonale chronią je przed wilgocią.
Olej do olejowania drewna. Jak należy go prawidłowo używać?
Ważnym atutem olejowania drewna jest też fakt, ze jest to czynność dość łatwa i niewymagająca żadnych specjalistycznych umiejętności. Pierwszym etapem powinno być zeszlifowanie powierzchni drewna. W ten sposób otworzymy jego pory, co ułatwi olejowi wnikanie w głąb struktury i odpowiednią impregnację. W następnej kolejności należy natomiast oczyścić delikatnie zwilżoną ściereczką całą powierzchnię. Gdy drewno wyschnie, jest już gotowe do olejowania.
Do naniesienia oleju można użyć delikatnej szmatki lub pędzla. Olej należy nakładać etapami. Odstęp czasowy pomiędzy dwoma nałożeniami musi wynosić co najmniej godzinę. Po tym czasie powinniśmy zebrać nadmiar oleju papierowym ręcznikiem i nałożyć kolejną warstwę. To, ile razy powtórzymy całą procedurę, zależy od tego, ile oleju chłonie drewno oraz tego, jakiego efektu oczekujemy. Zwykle ta liczba wynosi od dwóch do ośmiu.
Olejowanie blatu. Jak dobrać odpowiedni preparat? Kilka porad
Olejowanie drewna może wykorzystywać zwykłe oleje, które znajdziemy w każdej kuchni. Zadowalające efekty przynosi zastosowanie oleju rzepakowego, lnianego, oliwy z oliwek lub oleju kokosowego. Lepszym rozwiązaniem będzie jednak sięgnięcie po dedykowane specyfiki umożliwiające olejowanie drewna na stronie malowaniedrewna.com.pl znajdziemy ich szeroki wybór. Specjalistyczne preparaty poza olejami roślinnymi zawierają również substancje zapobiegające rozwojowi szkodliwych drobnoustrojów (przede wszystkim pleśni) dzięki czemu drewno dłużej zachowuje swoje właściwości.