Oświetlenie do łazienki - jakie zastosować?

Często zastanawiamy się jakie zastosować oświetlenie do łazienki. Łazienka jest przecież pomieszczeniem wymagającym wielu źródeł światła. Muszą one mieć odpowiednie zabezpieczone przed wilgocią. Na ścianach, w okolicy lustra, znaleźć się mogą kinkiety okrągłe, a także podłużne – do zamontowania w poziomie lub pionie. Z kolei w otworach sufitowych zainstalowane mogą być oczka, które dyskretnie wtopią się w otoczenie.

 

Oświetlenie do łazienki - jakie zastosować?

 

Wiele źródeł światła

W łazience wykonujemy wiele czynności higienicznych i kosmetycznych, które wymagają odpowiedniego oświetlenia. Jest to szczególnie ważne, gdyż wiele łazienek nie posiada okna. Dlatego często jedynym rodzajem oświetlenia w tym pomieszczeniu, wykorzystywanym zarówno w nocy jak i w dzień, jest oświetlenie sztuczne.

W dawnych czasach w łazience wykorzystywano jedno, górne źródło światła. Jednak obecnie, aby oświetlić całe pomieszczenie, jak i każdą z jego stref, stosuje się kilka źródeł. Dlatego w łazienkach znajdziemy oświetlenie ścienne, w okolicy lustra, umywalki czy wanny, a także punktowe w suficie.

Oświetlenie do łazienki – ochrona przed wilgocią

Łazienka jest pomieszczeniem, które w zakresie instalacji opraw oświetleniowych, stawia nam trudne warunki. Wynika to z obecności:

  • wody
  • pary wodnej
  • wilgoci

Dlatego producenci wykonują szczelne oprawy, które są odporne na skraplającą się parę wodną czy nawet bezpośredni strumień wody.

 

W łazience należy zainstalować lampy, które posiadają IP (Index of Protection – współczynnik ochrony):

  • IP44, są wówczas chronione przed kroplami wody spadającymi lub rozpryskiwanymi pod dowolnym kątem, z każdej strony
  • IP65, czyli bardzo wysoką ochronę – lampa jest wówczas całkowicie szczelna dla strumienia wody z dowolnego kierunku. Dlatego może być stosowana we wszystkich strefach łazienki (prysznic, wanna, umywalka).

 

Kinkiety z 2 źródłami światła

Jednym z najbardziej popularnych typów oświetlenia w łazience są kinkiety. Dostępne są modele podłużne WL 106 i Celtic II, które wykonano ze szkła i chromowanej stali. Klosz pierwszego z nich jest podwójny – jego wewnętrzna część wykonana jest ze szkła matowego, natomiast zewnętrzna z przezroczystego. Obydwa modele mogą być zainstalowane w poziomie lub pionie. Posiadają 2 źródła światła, w których zastosować można żarówki z gwintem E14, o maksymalnej mocy 40W, także ledowe i energooszczędne. Obydwa kinkiety charakteryzują się stopniem ochrony IP44.

Oświetlenie do łazienki - jakie zastosować?

 

Okrągły kinkiet

Lampa ścienna Zeppo, która charakteryzuje się prostym designem, ma okrągły kształt o średnicy 15 cm. Posiada ona:

  • metalową podstawę, która wykończona jest w polerowanym chromie
  • klosz ze szkła w kolorze mlecznym

Kinkiet przystosowany jest do źródeł światła typu G9 o mocy 33W. W zestawie znajduje się odpowiednia żarówka, którą jednak można zamienić na żarówkę LED G9 charakteryzującą się niższym zużyciem prądu. Lampa ma możliwość ściemniania, a także posiada klasę szczelności IP44.

Oświetlenie do łazienki - jakie zastosować?

Oczko w suficie

Bardzo wysoki stopień ochrony IP65 posiada oczko Trimless, także dostępne na tomix.pl. Lampa należy zainstalować w suficie, w otworach o średnicy 8,6 cm. Źródłem jego światła są żarówki GU5.3 o maksymalnej mocy 50W, zarówno halogenowe jak i LED. Do lampy należy zastosować transformator odpowiednio dobrany dla wybranych żarówek. Należy go zainstalować przed montażem oprawy w suficie.

Ta oprawa stropowa, przeznaczona do zabudowy. Jest ze szkła w kolorze białym. Sprawdzi się w minimalistycznych łazienkach, w których dyskretnie wtopi się w otoczenie. Przystosowana jest do pracy ze ściemniaczem.

Oświetlenie do łazienki - jakie zastosować? oczko sufitowe Trimless

 

Zdjęcia aranżacyjne łazienki https://www.tomix.pl/aranzacja+wnetrz/44

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj