Oświetlenie zadaniowe jest niezbędne do wykonywania precyzyjnych czynności. Nazywane także oświetleniem bocznym sprawdza się jako uzupełnienie lamp głównych, montowanych najczęściej w centralnej części sufitu. Jakie lampy wybrać jako zadaniowe? Lepiej sprawdzi się plafon, kinkiet, a może lampa podłogowa?

Plafon – mobilny i atrakcyjny wizualnie

Plafonom mówimy zdecydowane tak! To uniwersalne rozwiązanie, ponieważ ich konstrukcja sprawia, że nadają się zarówno jako oświetlenie główne, jak i zadaniowe. Mogą zastąpić klasyczny kinkiet, ciekawie się prezentować w aranżacji wnętrza, a przy tym być oświetleniem bardzo funkcjonalnym.

W roli oświetlenia zadaniowego dobrze będą widziane plafony, które mają ruchome źródła światła. Te zaś dadzą mocną wiązkę światła, ale padającą na mniejsze, wybrane fragmenty przestrzeni. Tego typu konstrukcje można znaleźć w sklepie Azzardo.com.pl.

Plafony łatwo wkomponować w wystrój wnętrza. Fakt, że są to niemalże płaskie lampy, w niewielkim stopniu wystające ponad powierzchnię ściany, pozwala na ich zastosowanie nawet w bardzo małych, ciasnych czy niskich pomieszczenia, bez niepożądanego efektu przytłoczenia.

Kinkiet – klasyka dla każdego

Zatrzymajmy się na chwilę przy bardzo klasycznym rozwiązaniu, czyli kinkietach. O nich również można powiedzieć, że są uniwersalne. Te lampy znamy od bardzo dawna, choć przeszły niemałą rewolucję. Niegdyś widziane głównie w wąskich uliczkach miast, oświetlające drogę, dziś goszczą w naszych sypialniach, łazienkach, salonach czy przedpokojach.

Kinkiety to bardzo często konstrukcje z jednym bądź dwoma źródłami światła. Jeśli ich klosze są otwarte ku górze i również w tę stronę pada światło, tworzą przyjazną atmosferę wnętrza. Dość dobrze rozświetlają większą część przestrzeni, choć wciąż mniejszą niż typowe oświetlenie główne. Światło skierowane ku dołowi, skoncentrowane na wybranych fragmentach przestrzeni, pozwala dostrzegać szczegóły. Poza tym tak wykonane modele oznaczają, że we wnętrzu będzie przytulnie i klimatycznie.

Kinkiety montuje się najczęściej pojedynczo lub w parach, zachowując symetrię położenia. Dzięki temu dodają wrażenia spójności i harmonii we wnętrzu.

Lampa podłogowa – nowoczesna i wielofunkcyjna

W roli oświetlenia zadaniowego dobrze widziana jest lampa podłogowa. To oświetlenie wielofunkcyjne, o wielu możliwościach zastosowania. Lampy podłogowe nadają się praktycznie do dowolnej przestrzeni, a to ze względu na dostępność rozmaitych modeli i konstrukcji.

Jeśli ma to być lampa zadaniowa, przydatna podczas wykonywania czynności wymagających zachowania precyzji, powinna oferować elastyczne ramię zakończone niewielkim punktem świetlnym, o wyrazistej i mocnej wiązce światła. Można się zdecydować na model o tak ulokowanym źródle światła, aby uzyskać tylko lampę zadaniową, która uzupełni wnętrze już zaopatrzone w pozostałe typy oświetlenia.

Niezależnie od tego, którą z tych propozycji wybierzemy, możemy być pewni, że będzie to strzał w dziesiątkę! Połączenie funkcjonalności z estetyką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj