Nasze własne potrzeby, gusta i upodobania są dla nas znacznie ważniejsze niż pogoń za wnętrzarskimi trendami. Nie zapominamy też o funkcjonalności i wygodzie. Tak wynika z nowego raportu „Jakie są domy Polaków?”, który opublikował VOX.
Czego jeszcze możemy się z niego dowiedzieć?
Wnętrza po polsku, czyli siła personalizacji
Podczas urządzania wnętrz szukamy przede wszystkim rozwiązań, które sprawią, że wnętrza staną się bardziej funkcjonalne i przytulne. Chcemy, by każde pomieszczenie w domu jak najlepiej spełniało swoją rolę. Udaje nam się dopasować je do własnych wymagań: w badaniu przeprowadzonym przez VOX blisko 7 na 10 respondentów ocenia swoje domy jako komfortowe i funkcjonalne.
64,5% badanych uważa, że ich dom jest urządzony w ich własnym stylu. Polacy znacznie rzadziej oceniają swoje cztery kąty jako modne czy oryginalne. Zamiast odtwarzać popularne style, wolimy, by wnętrza naszego domu stały się odbiciem oraz dopełnieniem naszej tożsamości i stylu życia.
Jak podkreśla Katarzyna Bryze, szefowa Działu Rozwoju Mebli VOX, na wnętrzarskie preferencje Polaków w znacznym stopniu wpływają możliwości, z jakich mogą dziś korzystać. – Personalizacja nie jest już wartością dodaną, lecz koniecznością. Przyzwyczailiśmy się, że możemy dopasować do siebie wszystko: od butów, przez samochody, aż po mebli – mówi Bryze. – Dziś Polacy mają więcej odwagi, a jak wynika z badań, również satysfakcji, stając się autorami swoich wnętrz. Rynek meblowy oferuje produkty, które za pomocą prostych narzędzi użytkownik może samodzielnie skonfigurować i z zaproponowanych przez projektanta elementów stworzyć swój własny zestaw – dodaje.
Zmiany? Częściej w głowie niż w domu
W swoich domach uwielbiamy wciąż coś zmieniać. Tylko co piąty Polak uważa, że jego dom już teraz jest dokładnie taki, jak chce. Ponad 60% deklaruje z kolei, że w ich wnętrzach przydałoby się jeszcze kilka zmian.
Jakich? Jak wynika z raportu, najczęściej myślimy o zakupie nowych mebli oraz modyfikacji układu przestrzennego domu lub mieszkania. Polacy często zastanawiają się też nad przemalowaniem ścian, wymianie podłogi oraz montażu nowych okien i drzwi. Mimo to 65% badanych przyznaje, że swoje wizje zamienia w rzeczywistość rzadko lub bardzo rzadko – przede wszystkim ze względu finansowe.
Nie trzeba wcale wiele, byśmy mogli poczuć radość ze zmian. Nawet te najdrobniejsze, takie jak zakup nowych roślin czy przygotowanie świątecznych dekoracji, potrafią nam sprawić sporo radości.
Co istotne, nasze aranżacje są przede wszystkim efektem indywidualnych decyzji. Z pomocy architekta wnętrz korzysta dziś tylko 7% Polaków – z reguły wolimy urządzać swoje domy samodzielnie lub z pomocą bliskich. Chcemy, by wnętrza zachowały swój własny, osobisty charakter. 8 na 10 osób przyznaje bowiem, że nie czułoby się dobrze, mieszkając w domu, którego aranżację zaplanował ktoś inny.
Stara prawda, są 3 najważniejsze cechy mieszkania: Lokalizacja, lokalizacja i lokalizacja. Reszta jest znacznie mniej ważna.