Gabinety lekarskie mają specyficzną grupę odbiorców, która najczęściej nie przychodzi z własnej, nieprzymuszonej woli. Taki gabinet musi spełniać określone wymogi, które będą odpowiadać jednocześnie personelowi, pacjentom i osobom z sanepidu. Ja to zrobić? Przeczytaj i przekonaj się.
Spis treści
Jak wygląda projektowanie prywatnego gabinetu lekarskiego?
Projektowanie prywatnych gabinetów lekarskich ma specyficzne zasady, których zawsze należy się trzymać. Część z nich jest zależna od rodzaju gabinetu, ale w dużej mierze dotyczą one wszystkich placówek tego typu. Pod uwagę należy brać układy pomieszczeń, pokoje gospodarcze, poczekalnie, recepcje, łazienki i miejsca odpoczynku dla personelu. Należy dostosowywać się do wszelkich zastrzeżeń ze strony sanepidu, aby ci po stworzeniu całego projektu nie mogli niczego zmienić.
Ważne są odczucia klientów. Projektowanie gabinetów lekarskich musi brać to pod uwagę. Gabinet lekarski to nie miejsce, do którego ludzie przychodzą chętnie. Najczęściej się stresują i boją, więc trzeba ich uspokoić. Dobrze sprawdzą się jasne, stonowane kolory i dodatki, które ożywią wnętrze i dodadzą mu domowego klimatu. W poczekalni powinna grać przyjemna muzyka. Dobrze sprawdzają się również elementy zajmujące uwagę, takie jak telewizor, gazety czy nawet książki.
Sam gabinet jako taki powinien być podzielony na kilka części. Jedna z nich to miejsce do wykonywania badań. W niej znajdują się wszelkie potrzebne sprzęty, zależne od rodzaju lekarza, który zajmuje się pacjentem. Pozostałe części gabinetu są równie ważne. Wskazać można strefę z umywalką, aby zachować higienę podczas konsultacji, miejsce z meblami do przechowywania urządzeń oraz leków i punkt z miejscem siedzącym, aby spokojnie móc porozmawiać z pacjentem. Wszystko powinno być ustawione tak, aby pacjent czuł profesjonalizm, zachowanie czystości i higieny oraz miał pewność, że w żaden sposób nie jest obserwowany. Jeśli w gabinecie są duże okna, warto je zasłonić. Tym bardziej, jeśli badania wymagają od pacjenta ściągnięcia ubrań.
Jakie wymogi powinny spełniać gabinety lekarskie?
Projektowanie gabinetów lekarskich musi brać pod uwagę wiele wymogów, które określone są z góry. Wewnątrz muszą znajdować się takie obiekty jak: umywalka, bateria z ciepłą i zimną wodą, do tego dozownik na mydło w płynie oraz oddzielny dozownik ze środkami służącymi do dezynfekcji. W gabinecie lekarskim powinny znaleźć się również kosze na zużyte odpady, z podziałem na ich rodzaj. Do tego w pomieszczeniu musi być dostęp do ręczników jednorazowych. Te elementy odnoszą się do warunków higienicznych, ale jest też wiele wymogów odnośnie mebli dostępnych w gabinecie lekarskim.
Pod względem mebli należy skupić się na tych sprzętach, które są zależne od danego rodzaju usługi medycznej. Wszelkie takie sprzęty muszą posiadać certyfikaty i spełniać wymogi sanepidu. Jeśli jednak chodzi o podstawowe meble, zaliczają się do nich takie elementy jak: kozetka dla pacjentów. Na niej nie powinno się oszczędzać. Ważne jest, aby była stabilna, wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne czy też ścieranie. Projektowanie gabinetów lekarskich bierze pod uwagę również materiały poszczególnych mebli. Każdy mebel i sprzęt dostępny w gabinecie musi dać łatwo się oczyścić i odkazić. Poza kozetką wymaganym meblem jest biurko lekarskie, fotel, szafy lekarskie oraz fotele bądź krzesła dla pacjentów.
Jak zaprojektować wnętrze pod praktykę lekarską? Jakie pomieszczenia są niezbędne?
Cała placówka medyczna, w której znajdują się poszczególne gabinety, musi spełniać wiele wymagań. Najważniejsze jest odpowiednie podzielenie wnętrza, które powinno przygotować się do pracy lekarzy, pielęgniarek oraz pomocy medycznej.
Na terenie placówki muszą znajdować się takie obiekty jak: recepcja, poczekalnia, gabinety lekarskie, pomieszczenie gospodarcze, łazienki (najlepiej osobno dla personelu i dla pacjentów), miejsce odpoczynku dla pracowników oraz kuchnia.
Placówki medyczne powinny świecić przykładem pod względem czystości i higieny. Należy dbać o to, aby meble, podłogi i ściany zawsze były czyste. Kolory, które używa się w takich wnętrzach, bardzo łatwo pokazują wszelkie brudy. Jeśli białe ściany mają już ślady użytkowania, dobrze jest je odświeżać, aby placówka zawsze wyglądała higieniczne.
Jeśli placówka medyczna jest duża, należy zadbać o oznakowanie gabinetów. W ten sposób zwiększa się komfort pacjentów, którzy będąc na miejscu, mogą swobodnie poruszać się po terenie. Dzięki temu nie muszą oni pytać o drogę ani błądzić po nieznanym budynku.