Jak zmieni się krakowski rynek nieruchomości w najbliższym czasie? Czy ceny znowu pójdą w górę? Czy nieruchomości to wciąż opłacalna inwestycja? Te i inne pytania nurtują niejednego Polaka zastanawiającego się nad zakupem nowej inwestycji mieszkaniowej w Krakowie.

Dziś przyglądamy się krakowskiej mieszkaniówce pod kątem przyszłościowym:

  • jakie inwestycje zostaną oddane do użytku w 2023 roku;
  • jakie trendy kształtują oblicze rynku;
  • co będzie z cenami mieszkań.

Nowości 2023-2024 – co w ofercie?

Obecnie trwa przedsprzedaż inwestycji deweloperskich, które zostaną oddane do użytku w ciągu najbliższych dwóch lat.

Dominującą grupą nowych nieruchomości są osiedla wielorodzinne o zróżnicowanej konfiguracji i standardzie, realizowane w różnych dzielnicach Krakowa. W 2023 i 2024 zostaną ukończone zwłaszcza poszczególne etapy inwestycji Centralna Park – rozległego osiedla mieszkalnego na Czyżynach, wyposażonego w zaplecze usługowe i sportowe.

Nie brakuje też opcji z sektora budownictwa jednorodzinnego – domów w zabudowie szeregowej i bliźniaczej, inwestycji łączonych czy też willi miejskich. Tego typu kompleksy wznosi się w najbardziej kameralnych częściach miasta oraz na przedmieściach. Jedną z inwestycji, których oddanie nastąpi w pierwszej połowie następnego roku jest osiedle Panorama Krakowa ulokowane w Grabówce pod Wieliczką, składające się z domów bliźniaczych i szeregowych.

Realizuje się też sporo projektów klasy premium – będą to przeważnie oferty dedykowane inwestorom w nieruchomości.

Jakie trendy kształtują mieszkaniówkę?

By lepiej zrozumieć, jak rynek nieruchomości będzie wyglądał w przyszłości, warto zwrócić uwagę na kształtujące go nowoczesne trendy. Do głównych trendów mających kluczowe znaczenie dla rynku pierwotnego Krakowa należą:

  1. Dążenie do wielofunkcyjności. Nowoczesne osiedla to coraz bardziej wielofunkcyjna przestrzeń, która poniekąd pozwala na załatwienie bieżących spraw, takich jak zakupy, wizyta w salonie kosmetycznym, odbiór paczki czy trening, bezpośrednio na terenie inwestycji.
  2. Budownictwo eko. Wszystkie realizowane obecnie inwestycje mieszkaniowe są realizowane z myślą o dobrze środowiska. Instaluje się panele słoneczne pozwalające zaoszczędzić na zasilaniu części wspólnych, promuje się stosowanie pojazdów elektrycznych oraz systemów inteligentnego zarządzania mediami w mieszkaniu, na osiedlach pojawia się coraz więcej zieleni. Niektóre krakowskie inwestycje, zwłaszcza realizowane przez firmę Skanska, są nawet wyróżniane prestiżowymi certyfikatami ekologicznymi.
  3. Rewitalizacja miasta. Deweloperzy coraz chętniej biorą się za rewitalizację obszarów zdegradowanych, zamieniając rumowiska na tętniące życiem osiedla mixed-use i kompleksy apartamentowe.

Co z cenami w 2023-2024?

Tendencja wzrostowa jest oczywista w przypadku polskiej mieszkaniówki, i obecna dynamika raczej nie zapowiada żadnych spadków cenowych. Ponadto, do korekt w kierunku podwyżek cen mieszkań może dość już do końca 2022 roku, a na pewno będą one miały miejsce w roku 2023.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj