Izolacja wentylacji pozwala nie tylko na ograniczenie strat ciepła. Pełni również inne ważne funkcje. Zapewnia ochronę przed kondensacją oraz niepożądanymi dźwiękami. Co zrobić, aby uzyskać komfort akustyczny w starych budynkach? Jakie rozwiązania zastosować?
Zabezpieczenie wentylacji w budynkach wymagających modernizacji to złożone zagadnienie. W obiektach często spotyka się ciężkie, metalowe przewody. Materiały instalacyjne powinny być więc stosunkowo lekkie. Ponadto muszą charakteryzować się dobrymi parametrami. Do najczęściej używanych produktów izolacyjnych zaliczają się: płyta akustyczna, wełna akustyczna, pianka akustyczna.
Spis treści
System wentylacji- wybór właściwej izolacji
Izolacja akustyczna chroni przed odgłosami wydobywającymi się z instalacji. Hałas generują m.in. turbiny wentylatorów. Dyskomfort powoduje również przepływ powietrza wewnątrz przewodów wentylacyjnych. Jak zabezpieczyć się przed tymi zjawiskami? Konieczne jest użycie odpowiednich materiałów wygłuszających. Do istotnych elementów, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie, należą:
Właściwości akustyczne
W celu określenia, w jakiś sposób materiał pochłania niepożądane dźwięki, stosuje się pogłosowy współczynnik pochłaniania dźwięku (αw). Jego wartość wynosi od 0 do 1, gdzie 1 oznacza całkowite pochłonięcie. Dodatkowo norma ISO 11654 wyróżnia klasy pochłaniania od A do E.
Wymiary i grubość izolacji
Parametry należy dopasować indywidualnie. Pod uwagę bierze się wytyczne zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa (Dz.U. 2017 poz. 2285).
Przewodność cieplna
Do istotnych czynników należy współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda). Im mniejsza wartość, tym lepsza izolacja.
Reakcja na ogień
To ważny parametr zwłaszcza w miejscach narażonych na zaprószenie ognia. Materiały niepalne mieszczą się w klasach A1, A2-s1, d0; A2-s2, d0; A2-s3, d0.
Certyfikaty
Produkty wysokiej jakości posiadają certyfikaty. Do popularnych zaliczają się BREEAM oraz LEED. Oznaczenia stanowią potwierdzenie, że wyrób jest przyjazny dla środowiska.
Od czego zależy wybór materiałów?
Materiał dobiera się w zależności od rodzaju instalacji. Do produkcji izolacji najczęściej używa się wełny mineralnej. Surowiec zapewnia wysoką ochronę akustyczną. Charakteryzuje się też elastycznością i stosunkowo niską wagą. Można zdecydować się też na artykuły z syntetycznego kauczuku. Rozwiązanie zapewnia dobre tłumienie dźwięków. Cechuje się też wysokim oporem dyfuzyjnym. Często stosuje się ponadto polietylen.
Do izolacji kanałów wentylacyjnych wykorzystuje się m.in.:
Maty lamelowe, kauczukowe, polietylenowe
Służą głównie do izolacji okrągłych i prostokątnych kanałów wentylacyjnych. Za ich pomocą osłania się też niektóre urządzenia. Część modeli posiada dodatkowo powłokę z folii aluminiowej. Produkty cechują się elastycznością. Są łatwe w montażu.
Płyty wentylacyjne z wełny mineralnej
Stosuje się je m.in. do izolacji termicznej i akustycznej przewodów wentylacyjnych, tłumików szczelinowych i komorowych oraz skrzynek rozprężnych. Są dostępne w różnych wymiarach. Niektóre posiadają powłokę z włókna szklanego.
Samonośne panele do budowy kanałów wentylacyjnych URSA AIR
To wygodne rozwiązanie. Panele montuje się bezpośrednio na budowie. Nie ma potrzeby uzależniania się od zewnętrznych podwykonawców. Rozwiązanie charakteryzuje się stosunkowo niską masą. Nie obciąża konstrukcji obiektów. Idealnie sprawdza się zatem do starych budynków. Cechuje się prostym montażem. Na krawędziach płyt umieszcza się wpust oraz aluminiową zakładkę.
Dobra izolacja to podstawa!
Akustyka budynku zależy od wielu czynników. Do istotnych należą m.in. materiały budowlane, układ pomieszczeń. Pod uwagę bierze się też rozmieszczenie instalacji. W obiektach do modernizacji często nie ma zapewnionej należytej ochrony przed niepożądanymi dźwiękami. Wówczas warto sięgnąć po odpowiednie materiały do izolacji.