Nie da się funkcjonować bez oświetlenia w domu. Warto jednak pamiętać, że nie tylko same lampy są istotne. Wielką rolę odgrywają w całym systemie też włączniki światła oraz inne rozwiązania, służące do sterowania oświetleniem.
Jakie produkty są modne, praktyczne i popularne? Najważniejsze z nich omówimy poniżej.
Spis treści
Sterowanie oświetleniem w domu – jakie powinno być?
Do zarządzania wszystkimi oprawami oświetleniowymi w domu stosuje się wiele rozwiązań. Każde z nich zapewnienia komfort oświetleniowy i bezpieczeństwo w przemieszczaniu się lub wykonywaniu wszelkich czynności.
Wybór rozwiązania wynika z indywidualnych upodobań, charakteru i roli wnętrza, a także chęci optymalizacji kosztów oświetlenia w domu.
Różne oblicza sterowania oświetleniem w domu
Nowoczesne technologie wpływają na wszystkie aspekty życia. Jak wygląda to w przypadku oświetlenia? Coraz chętniej wykorzystuje się choćby energooszczędne źródła światła LED, które pobierają mniejszą ilość prądu, a także pozwalają na niemal dowolny dobór temperatury barwowej i koloru światła. Jakie rozwiązania sprawdzają się do sterowania oświetleniem?
Włączniki światła – klasyka w nowej odsłonie
Włączniki światła stanowią jedno z najpopularniejszych rozwiązań, szeroko wykorzystywanych w domach prywatnych, biurach i zakładach pracy oraz w przestrzeniach publicznych.
Wybór produktów tego typu jest olbrzymi, co zwiększa szansę na dobranie idealnego rozwiązania do każdej przestrzeni. Warto poznać ofertę renomowanych sprzedawców, jak Gajwer.pl, i wybrać najlepszą opcję.
Włączniki różnią się między sobą wielkością, kształtem i materiałem, z którego je wykonano. Obecnie produkty tego typu potrafią wręcz stać się dekoracją wnętrza, zwłaszcza gdy zakupi się eleganckie modele z ramką z drewna, betonu, szkła lub metalu. Coraz częściej można również znaleźć modele ze szklanym panelem dotykowym, co jeszcze bardziej zwiększa wygodę użytkowania.
Oprócz nich wyróżnia się także specjalne włączniki do zamontowania na przykład na klatkach schodowych. Gwarantują bezpieczeństwo i zwiększają komfort sterowania oświetleniem z różnych punktów schodów.
Sterowanie zdalne – wygoda przede wszystkim
Wiele osób decyduje się na wykorzystanie nie tylko włączników, ale również rozwiązań zdalnych. Do najczęściej stosowanych rozwiązań zalicza się:
- piloty,
- aplikacje,
- komendy głosowe,
- czujniki ruchu.
Pierwsze dwa rozwiązania zwiększają wygodę i usprawniają sterowanie oświetleniem. Urządzenie do zarządzania lampami możemy mieć zawsze przy sobie. Pozwalają na włączanie i wyłączanie lamp, a także na tworzenie harmonogramów oświetleniowych lub zapisywanie scen świetlnych.
Dużą popularnością zaczęły się też cieszyć ostatnio rozwiązania z komendami głosowymi. Tego typu możliwości dają choćby najpopularniejsi asystenci głosowi, jak Asystent Google lub Amazon Alexa. Dzięki nim wystarczy tylko proste hasło, żeby włączyć lampy lub zmniejszyć natężenie światła w pomieszczeniu.
Świetnym uzupełnieniem tego typu metod sterowania są czujniki ruchu. Włączają światło na klatkach schodowych lub w innym wnętrzach, a gdy nie wykryją ruchu przez dłuższy czas, same zadbają o wyłączenie lamp.
Komfort dzięki sterowaniu światłem
Dobór optymalnych rozwiązań do sterowania lampami zwiększa wygodę i bezpieczeństwo oraz zmniejsza wysokość rachunków.
Warto zadbać zatem nie tylko o znalezienie idealnych lamp, ale także dobór włączników lub innych urządzeń do zarządzania oświetleniem. Dzięki temu każdy dom stanie się jeszcze bardziej przyjazny użytkownikom.