Sztukateria to element, który był wykorzystywany w architekturze od wieków. Już w starożytności ceniono ten rodzaj wykończenia sufitów, choć w szczególności upodobano go sobie w okresie renesansu i baroku. Obecnie sztukateria na ścianę stanowi element, który ponownie od pewnego czasu zyskuje na popularności. Doskonale komponuje się z różnymi stylami i nadaje wnętrzom wyjątkowego charakteru.

Sztukateria na ścianę – hit czy kit?

Choć oczywiście zdania na temat sztukaterii na ścianę są podzielone, warto przyjrzeć się temu trendowi nieco bliżej. Okazuje się bowiem, że wykończenie ściany przy użyciu ozdobnych ornamentów jest bardzo chętnie wykorzystywane przez projektantów wnętrz. Wielu osobom sztukateria kojarzy się wyłącznie z cokołami oraz listwami przypodłogowymi, a to błąd. Do tej grupy zaliczyć można także dekoracyjne panele, rozety oraz profile, poza tym kolumny, listwy przyścienne oraz oczywiście listwy przysufitowe. Sprawdź również artykuł: Szerokie zastosowanie sztukaterii

Biorąc pod uwagę to, w jak wielu projektach pojawia się sztukateria na ścianę, śmiało można uznać ją za modny dodatek. Przy odpowiednim zastosowaniu paneli ozdobnych uzyskuje się bardzo ciekawe efekty wizualne, od barokowych po nowoczesne. Szczególnie cenne przy sztukaterii jest to, że można układać ją na różne sposoby. Dzięki temu uzyskane kompozycje będą naprawdę różnorodne i fantazyjne. Co więcej, sam montaż jest niezwykle prosty i intuicyjny. Jeśli poszukujesz ciekawej sztukaterii do swojego wnętrza, zajrzyj na https://grupamo.pl/

Sztukateria sufitowa – do jakiego wnętrza?

Szczególną odmianę sztukaterii stanowi sztukateria sufitowa. Choć można spotkać się ze stwierdzeniem, że przede wszystkim nadaje się ona do dużych i wysokich pomieszczeń, położymy ją także w tych mniejszych. Należy jednak pamiętać, że w dość znacznym stopniu będzie wówczas wizualnie ograniczać ich wielkość.

Tym niemniej, sztukateria sufitowa znakomicie dopełni wnętrz w pałacowym stylu glamour, vintage lub w pomieszczeniach nawiązujących do romantycznych, paryskich salonów. Choć zwykle spotkać się można ze sztukaterią w kolorze białym, coraz częściej w projektach obecne są także jej kolorowe odmiany. Pojawiają się zatem sztukateria sufitowa i sztukaterie ścienne w odcieniach szarości, granatu, ciemnej zieleni, a nawet różu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj