Z uwagi na to, że obecnie żywność nie zawsze dostarcza wartościowych składników odżywczych, warto postawić na tę ekologiczną. Najpewniejsza jest ta, którą uprawia się własnoręcznie w swoim ogródku lub na działce. By te warzywa, owoce, czy zioła mogły cieszyć smakiem, wyglądem i aromatem, należy je odpowiednio pielęgnować. W praktyce oznacza to, że najlepiej uprawiać je nie pod gołym niebem, a w zadaszonej i osłoniętej przestrzeni, która zabezpiecza przed niewłaściwą temperaturą i szkodnikami. Jednak na co się zdecydować: czy lepszy będzie tunel foliowy, czy jednak szklarnia przydomowa?

Kiedy warto postawić szklarnię przydomową?

Szklarnia przydomowa sprawdza się zawsze wtedy, gdy planuje się uprawiać różnego rodzaju rośliny, a więc typowe kwiaty lub też warzywa, owoce, czy zioła. Z uwagi na to, że każda roślina może wymagać nieco innych warunków, na przykład dotyczących nasłonecznienia, czy gleby, warto zainwestować w szklarnię, która będzie odpowiednich rozmiarów. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że polskie prawo dopuszcza budowę szklarni do 25 metrów kwadratowych bez zezwolenia na budowę.

Niezależnie od tego, czy planuje się postawić obiekt, który będzie mieścić się w tych granicach metrażu, czy nie, trzeba przygotować się na samodzielny montaż lub budowę od podstaw. Wyjątkiem są tak zwane mini szklarnie, które najczęściej firmy dostarczają w większych elementach, które można bez trudu złożyć w przeciągu kilku godzin.

Warto pamiętać o tym, że kiedy stawia się szklarnię przydomową, będzie to obiekt całoroczny. Ma to swoje plusy i minusy. Przez większość roku można zbierać plony i uprawiać rośliny. Natomiast na jesieni i wczesną zimą konieczne jest zadbanie o czystość szklarni, a w szczególności o to, by na jej dachu nie zalegał śnieg.

Jeżeli chodzi o koszty, to należy spodziewać się większego wydatku, gdy w ogrodzie ma stanąć szklarnia o dużym metrażu. Oczywiście można zdecydować się na inwestycję w obiekt tego typu, który kosztuje niecałe tysiąc złotych. Jednak trzeba mieć na uwadze to, że w tańszych szklarniach stosuje się zwykle materiały gorszej jakości.

Dlaczego opłaca się mieć tunel foliowy?

Tunel foliowy ma zalety typowej szklarni, a przy tym nie wymaga żadnych prac konserwacyjnych, czy związanych z czyszczeniem. Z drugiej strony jest to konstrukcja, która nie przetrzyma niskich temperatur i opadów właściwych dla pory zimowej.

Tunele foliowe pod względem finansowym są zwykle tańszym wariantem niż szklarnie przydomowe. W przeciwieństwie do szklarni, tunel łatwo uda się postawić samemu, niezależnie od powierzchni. Można je kupić w cenie od 200 zł wzwyż. Najdroższe mogą kosztować w granicach 6 000 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj