Powrót tapet do łask to zauważalny trend wnętrzarski przynajmniej od kilku sezonów. Na topie są przede wszystkim wyraziste tapety w geometryczne wzory lub duże roślinne motywy. Można stosować je na wszystkich ścianach pomieszczenia lub tylko na jednej płaszczyźnie. Niezależnie od sposobu działania każde wnętrze zyska w ten sposób niepowtarzalny charakter. Tapeta w geometryczne wzory ma jeszcze jedną przewagę: pasuje do wnętrz różnego rodzaju i przyjmuje rozmaite formy – od delikatnych zarysów figur po mocne akcenty. Za jej sprawą łatwo stworzyć wnętrze o nowoczesnym i awangardowym charakterze.

Wbrew pozorom, tapeta w geometryczne wzory nie musi być krzykliwa. Bardziej stonowane propozycje sprawdzą się nawet w wyciszających wnętrzach skandynawskich.

Do jakiego pomieszczenia pasuje tapeta w geometryczne wzory?

Tapeta w geometryczne wzory może zostać położona niemal w każdym pomieszczeniu: sypialni, pokoju dziennym, gabinecie czy przedpokoju. Z łatwością można ją dopasować do istniejącej aranżacji i różnych stylów wnętrzarskich: nowoczesnego, romantycznego, klasycznego, vintage… Aby się o tym przekonać, wystarczy spojrzeć jak bogatą kolorystykę i wzornictwo ma tapeta geometryczna w salonie Hoff. Choć kojarzy się z industrialnym klimatem, na początku tapeta wzory geometryczne wykorzystywała w Skandynawii. Łączono ją tam z ekologicznymi materiałami: lnem, drewnem, zielenią żywych roślin. Także dzisiaj z powodzeniem można zaadaptować ten nurt na rodzime potrzeby.

Geometryczne motywy sprawdzą się zatem we wnętrzach utrzymanych w nowoczesnym klimacie: sypialniach, salonach, pokojach młodzieżowych i gabinetach. Także w kuchni i łazience można z tego pomysłu korzystać, sięgając po warianty odporne na wodę. Bardzo często napotkać można na to rozwiązanie w aranżacjach typu glamour: w domu (pokoju dziennym lub sypialniach) lub punktach usługowych: salonach kosmetycznych, fryzjerskich, cukierniach. Jeśli dysponujemy wnętrzem eleganckim lub vintage, kwadraty, trójkąty i inne figury najlepiej wprowadzić do pokoi dziennych, salonów i jadalni.

Ważna jest także specyfika danego pomieszczenia. Tapeta geometryczne wzory najlepiej zaprezentuje we wnętrzach przestronnych, gdzie z dystansu można podziwiać jej urok.

Jak dobrać wzór?

Przy wyborze tapety ważne jest, aby tworzyła ona harmonijną całość z pozostałymi stałymi elementami wyposażenia: drzwiami, oknami i podłogą. W przypadku, gdy są one stosunkowo neutralne, można pokusić się o bardziej wyrazistą tapetę. Jeśli obawiamy się, że ten element zdominuje i przytłoczy pokój, ograniczmy go tylko do jednej ściany. W sypialni można na przykład wykorzystać mocniejszy motyw za wezgłowiem łóżka, w salonie zaś za kanapą. Istotna jest wielkość wzoru. Każdy deseń, również geometryczny, może optycznie zmniejszyć pokój. Czym zatem się sugerować?

Jeśli dysponujemy stosunkowo wysokim pomieszczeniem, wybierzmy tapetę w kratkę, która obniża i nadaje wrażenie przytulności. Za pomocą pasów można zmniejszyć lub wydłużyć nieproporcjonalne wnętrze. Jasne tapety w romby powiększają optycznie metraż, a wersje 3D zamaskują ewentualnie nierówności.

Jak wybrać kolor?

Kolorystyka tapety w geometryczne wzory także powinna wpisać się w całość aranżacji. Nawet najpiękniejszy kolor źle dobrany lub w nadmiarze będzie irytował. Żywe barwy przeważnie wykorzystywane są w pokojach dzieci i młodzieży. Chętnie sięgają po nie także miłośnicy nowoczesnych wnętrz, gdzie ożywiają minimalistyczne meble i dodają energię. W eleganckim salonie i sypialni sprawdzą się stonowane desenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj