sala,spa pavilion resort at night lighting

W ciepłe dni nasze tarasy zmieniają się w drugi salon – dodatkowe oświetlenie pozwoli nam dłużej korzystać z ich uroku i stworzyć klimatyczne zakątki.

Odpowiednio dobrane światło potrafi stworzyć na naszym balkonie lub tarasie niezwykły, odrobinę magiczny klimat. Oświetlenie uprzyjemni coraz dłuższe i cieplejsze wieczory, pomoże się zrelaksować po dniu pracy z książką na kolanach lub zbuduje nastrój podczas kolacji z przyjaciółmi. Światło na tarasie pozwala również zaaranżować go na nowo – zaakcentować jego ciekawe architektoniczne elementy: wnęki, wyjątkowy fragment elewacji, zewnętrzny kominek i wydobyć z mroku donice z kwiatami lub nietypowe ozdobne rośliny. Oświetlenie powinno być odpowiednio rozmieszczone, stosunkowo dyskretne i oczywiście energooszczędne.

Estetyczne i elastyczne

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, ale wybierając oświetlenie pamiętajmy, że powinno ono harmonizować z otoczeniem i charakterem posesji. W przypadku bardziej tradycyjnych aranżacji postawmy na oprawy o ciepłej barwie światła: żółtej lub pomarańczowej. Na balkonach i tarasach nowoczesnych domów lepiej sprawdzi się oświetlenie o naturalnie białej barwie. Warto również zadbać o elastyczność systemu i zaprojektować kilka obwodów umożliwiających załączanie wybranych opraw. Światło padające z góry pobudza i dodaje energii, będzie więc doskonałe podczas rodzinnych kolacji i spotkań z przyjaciółmi, a delikatne oświetlenie dodatkowe pomoże się zrelaksować i odprężyć.

Czytaj:   Sofa na start: 10 modeli, które odmienią Twój salon

Dyskretne i klimatyczne

Światło z opraw nie powinno oślepiać – zadaszony taras lub werandę najlepiej oświetlić za pomocą lampy zawieszonej nad stołem lub – jeśli daszek jest odpowiednio wysunięty – regularnie rozmieszczonym w podsufitce oświetleniem punktowym. Zamiast kierować światło lamp bezpośrednio na taras, można oświetlić jego otoczenie, podkreślając piękno ogrodu. Jeśli zdecydujemy się na użycie opraw elewacyjnych, powinniśmy je umieścić na wysokości górnej krawędzi drzwi balkonowych – jeśli ich strumień światła skierowany jest w dół – lub niżej, w miejscu podziału okien – jeśli strumień światła pada w dół. – Po oprawach stylizowanych na dziewiętnastowieczne lampy gazowe przyszedł czas na bardziej nowoczesne modele, wykonane z aluminium, jak NESSA czy SILVA o nowoczesnym designie, postindustrialnym rodowodzie i zgeometryzowanym kształcie, dostępne w uniwersalnych kolorach czarnym i szarym – poleca Mateusz Strzałkowski, ekspert firmy GTV specjalizującej się w branży oświetlenia i akcesoriów meblowych. Częstym rozwiązaniem jest również zamontowanie źródeł światła w posadzce werandy, blisko jej krawędzi lub w stopniach schodów. To rozwiązanie poprawia nasze bezpieczeństwo, a iluminacja z tak umieszczonych opraw jest subtelna i nastrojowa.

Czytaj:   Okna do dachów płaskich - jak wybrać?

Jednolite i harmonijne

Ciekawym zabiegiem aranżacyjnym jest oświetlenie tarasu za pomocą opraw stojących, umieszczanych na specjalnych słupkach. – Zastosowanie opraw elewacyjnych i stojących, utrzymanych w podobnej stylistyce, wprowadzi do naszego otoczenia wrażenie ładu i harmonii, a ogród i taras będą tworzyły całość. Do wyboru mamy oprawy z serii JARDI lub ORBIT w kolorze czarnym, przypominające tradycyjne parkowe latarnie lub bardziej awangardowe oprawy z serii GARDINO lub ALBERO. Ich dodatkową zaletą jest niski pobór mocy, a zastosowana technologia LED zapewnia znaczną oszczędność energii w porównaniu do tradycyjnych źródeł światła – poleca ekspert firmy GTV.

Czytaj:   Jak optycznie powiększyć małe wnętrze za pomocą drzwi?

 

Zamień taras w drugi salon gtv zmiana czasu 1

Trwałe i bezpieczne

Wybierając oświetlenie na balkon, taras czy werandę powinniśmy kierować się nie tylko własnym gustem i upodobaniami, ale i względami bezpieczeństwa. Oprawy powinny być odporne na zmienne warunki atmosferyczne, szczelne i trwałe. – O tych właściwościach informuje dwucyfrowy symbol IP, podawany przez producentów. Pierwsza cyfra to informacja o poziomie ochrony oprawy przed wnikaniem obcych ciał stałych, np. pyłu i kurzu, a druga cyfra – poziom ochrony przed wnikaniem wody. Zewnętrzne oprawy elewacyjne i oprawy ogrodowe LED powinny być oznaczone symbolem IP 54 lub wyższym – podkreśla Mateusz Strzałkowski.

Zamień taras w drugi salon gtv zamien taras w drugi salon 4
Modern house garden terrace (patio) lined with bricks with garden furniture and antique column at night lighting by lamps

Nasz balkon czy taras jest dla nas miejscem wyjątkowym – odpowiednie dobrane oświetlenie to ostatni szlif wykańczający przemyślaną aranżację. Dzięki temu zyska on wyjątkowy i niepowtarzalny klimat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here