Spis treści
- 1 Co roku w sezonie wiosenno-letnim marzysz o pięknym ogrodzie, w którym wśród bujnej zieleni odpoczywasz razem z bliskimi? Czas zmienić marzenia w rzeczywistość i… zacząć samodzielne projektowanie ogrodu. Jak rozpocząć zakładanie ogrodu? O czym pamiętać w trakcie jego aranżacji? Poznaj odpowiedzi na nasze pytania i czym prędzej zacznij prace.
- 2 Projektowanie ogrodu – dostosuj projekt do swoich potrzeb
- 3 Przygotowanie gleby pod piękny ogród
Co roku w sezonie wiosenno-letnim marzysz o pięknym ogrodzie, w którym wśród bujnej zieleni odpoczywasz razem z bliskimi? Czas zmienić marzenia w rzeczywistość i… zacząć samodzielne projektowanie ogrodu. Jak rozpocząć zakładanie ogrodu? O czym pamiętać w trakcie jego aranżacji? Poznaj odpowiedzi na nasze pytania i czym prędzej zacznij prace.
Prace nad projektowaniem ogrodu warto rozpocząć od uporządkowania przestrzeni otaczającej Twój dom. Niezależnie od tego, jak zagospodarujesz ogród, prace porządkowe zawsze będą przebiegały podobnie.
- Sprzątanie śmieci, chwastów i pozostałości po budowie (jeśli zakładanie ogrodu przebiega tuż po oddaniu domu do użytku).
- Z pomocą wynajętej koparki warto przekopać teren na głębokość 15 cm, aby pozbyć się rozłogów chwastów oraz korzeni niechcianych roślin.
- Należy wyrównać przekopany teren pod przyszły ogród.
ZIEMOVIT radzi: dopiero po uporządkowaniu terenu możesz zobaczyć, jaką przestrzenią do zagospodarowania realnie dysponujesz, i przystąpić do projektowania ogrodu zgodnego z Twoimi wyobrażeniami oraz możliwościami terenu.
Projektowanie ogrodu – dostosuj projekt do swoich potrzeb
Częstym błędem popełnianym przez początkujących ogrodników jest projektowanie ogrodu bez zastanowienia się, do czego ma on służyć. Na wstępie zatem odpowiedz sobie na pytanie, jaka funkcja ogrodu jest dla Ciebie najważniejsza:
- estetyczna – skup się na zaplanowaniu odpowiednio nasłonecznionych miejsc dla klombów czy kwiatów ozdobnych;
- uprawna – zadbaj o to, aby przestrzeń na warzywnik miała stały dostęp do słońca i nie znajdowała się tuż przy ścieżkach, z których często korzysta Twoja rodzina;
- rekreacyjna – zaplanuj duży trawnik oraz lekko zacienione miejsce na grilla.
Przy projektowaniu ogrodu warto pomyśleć o jego terenie jak o pomieszczeniu, w którym meble nie mogą stać zbyt blisko siebie i przeszkadzać mieszkańcom w poruszaniu się:
- najwyższe rośliny (drzewa) powinny znajdować się najdalej na krańcach ogrodu, rośliny nieco od nich niższe (drzewka owocowe, duże krzewy) przed nimi itd.
- dobrze, by centrum ogrodu pozostało puste – każda roślina posadzona w środku będzie optycznie zmniejszała przestrzeń;
- drzewa nie powinny znajdować się blisko budynków – mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla np. dachu domu, lecz także dla jego fundamentów.
Jeśli kartka papieru Ci nie wystarczy, sprawdź wirtualny ogród ZIEMOVIT – wygodne narzędzie, dzięki któremu projektowanie ogrodu stanie się bardzo proste i jednocześnie przyjemne.
Przygotowanie gleby pod piękny ogród
Po zaplanowaniu tego, jakie rośliny będą rosły w danym miejscu ogrodu, warto przystąpić do sprawdzenia jakości gleby. Po przekopaniu trzeba zmierzyć jej odczyn pH – na małej działce wystarczy pasek lakmusowy, zaś duży ogród wymaga dokładniejszego sprawdzenia przy użyciu kwasomierza elektronicznego:
- pH 6,0–7,0 – odczyn lekko kwaśny lub obojętny, idealny dla większości roślin rosnących w polskich ogrodach;
- pH 3,5–5,0 – odczyn kwaśny; pH takiej gleby można zwiększyć poprzez wapnowanie, chociaż gleba kwaśna nadaje się do uprawy borówek amerykańskich, wrzosów, azalii oraz innych roślin kwaśnolubnych.
Jeśli już wiesz, jakie rośliny będą czuły się dobrze w Twojej glebie, przeprowadź bronowanie gleby – ma ono na celu rozdrobnienie ziemi i jeszcze dokładniejsze pocięcie chwastów, które umknęły przy przekopywaniu. Po tym zabiegu wystarczy, że użyźnisz glebę przy pomocy kompostu lub torfu ogrodniczego odkwaszonego i możesz przystąpić do sadzenia lub siania roślin. Odwiedź stronę poradnika ZIEMOVIT, by dowiedzieć się więcej o sposobach nawożenia ogrodu.