Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

4 najciekawsze trendy na podłogi 2017

Najnowsze trendy dają projektantom duże pole do tworzenia zmysłowych, luksusowych, a niejednokrotnie zaskakujących przestrzeni

Wykładziny wychodzą z cienia! Ze swoim bogactwem faktur, wzorów i kolorów stają się centralnym punktem wielu projektów wnętrz. Najnowsze trendy dają projektantom duże pole do tworzenia zmysłowych, luksusowych, a niejednokrotnie zaskakujących przestrzeni.

Dywany i wykładziny stają się we wnętrzach już nie tylko ozdobą i ochroną podłóg, ale mocno zaznaczają swoją obecność w przestrzeni, w znacznym stopniu wpływając na jej wygląd i charakter. Przełamują powtarzalność, nadają nowy rytm wnętrzu, a także determinują sposób poruszania się użytkowników obiektu.

Jak we wszystkich dziedzinach życia, także i tu projektanci wyznaczają obowiązujące trendy. Podpowiadamy więc, co teraz najbardziej liczy się w modzie dywanowej.

Czytaj:   Podłoga drewniana w łazience i kuchni - inspiracje

 

 1. Iluzje optyczne
  Wielkim trendem jest wykorzystanie głębi i perspektywy w tworzeniu powierzchni dwuwymiarowych – często dające złudzenia optyczne. Jest to widoczne zarówno w dywanach, jak i wykładzinach dywanowych.
  Bazujące na niedoskonałości ludzkiego oka iluzoryczne wzory zaprzeczają prawom fizyki i wprowadzają w aranżacji wnętrza niedopowiedzenie oraz element zaskoczenia. Mads Arlien-Søborg, duński designer, ekspert wzornictwa i prezenter telewizyjny zauważa tę tendencję jako subtrend bardzo szerokiego geometrycznego trendu w projektowaniu, połączonego ze śladami wpływów op artu z lat 60.
 2. Geometryczne wzory
  Geometria jest dziś widoczna na wszystkich powierzchniach – od drewna i laminatów po metal i tkaniny. Nacisk kładzie się na podstawowe, najprostsze kształty, takie jak trójkąty, okręgi, prostokąty, sześciany czy walce.  Moda ta inspirowana jest przede wszystkim modernistycznymi ruchami z początku lat 20. ubiegłego wieku, takimi jak kubizm i konstruktywizm.
 3. Dark ambient
  Coraz popularniejsze w powierzchniach podłogowych są ciemne odcienie koloru zielonego, niebieskiego i fioletowego, pozwalające tworzyć luksusowe przestrzenie.  Dywany w monochromatycznych, ciemnych tonacjach są coraz chętniej stosowane przez architektów w celu wzmocnienia nastroju wnętrz, nadania mu aury tajemniczości, a także podkreślenia ich wyjątkowości.
 4. Plac zabaw do eksperymentowania
  Dywany i wykładziny dywanowe stają się dziś polem do nieskrępowanego, twórczego działania dla designerów, architektów oraz artystów. Pojawia się w nich asymetria, kontury wzorów stają się niewyraźne, nieostre, jakby wyłaniały się z rozmytego obrazu.

  Można dostrzec intuicyjne wykorzystanie struktur, technik, różnorodnych materiałów, przędz, kolorów i faktur. Trend ten wynika z poszukiwania nowego języka zapisanego we wspomnieniach, krajobrazach oraz dziedzictwie kulturowym i chęci przełożenia go na powierzchnie tekstylne.
Czytaj:   Duńskie wykładziny i płytki dywanowe

Więcej o najnowszych wzorniczych trendach podłogowych i dywanowych znajdziecie na stronie: www.carpetstudio.pl.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *