Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Czym się kierować wybierając projekt domu?

Co do tego, że budowa domu to ogromne przedsięwzięcie, chyba nikt nie ma wątpliwości. Postawienie własnych czterech ścian, to wyzwanie które pochłania zarówno czas jak i pieniądze. Najczęściej, jest to również inwestycja na całe życie. Dlatego właśnie, przed wylaniem fundamentów, obowiązkowo trzeba dokładnie przeanalizować dosłownie każdy szczegół, tak, by mieć pewność, że nasze przyszłe mieszkanie, będzie nie tylko piękne i przytulne, ale też w pełni funkcjonalne i dostosowane do naszych potrzeb

Na rynku możemy znaleźć tysiące ofert gotowych już projektów. Może nie sią to rozwiązania w każdym calu unikalne, jednak mają jedną znaczącą zaletę – są sprawdzone. Jednak w jaki sposób wybrać i na co zwrócić uwagę, by znaleźć projekt perfekcyjnie dopasowany do naszych potrzeb?

Nie oceniaj książki po okładce

Często, decydujemy się na kupno czegoś, tylko dlatego że nam się podoba. I o ile w zakresie mebli czy garderoby, ta zasada ma prawo działać, to w przypadku projektów tak skomplikowanych, czasochłonnych a co ważniejsze drogich, należałoby spojrzeć na sprawę z nieco szerszej perspektywy i nie decydować się na konkretny projekt, tylko dlatego że „małżonce podobają się zdobienia na tarasie”.

Czytaj:   Przytulne mieszkanie, czyli jakie? Czym jest dla nas przytulne mieszkanie?

Zastanów się, czego tak naprawdę chcesz

Pierwszym krokiem do tego, by wybrać idealny dla nas projekt domu, będzie zdefiniowanie własnych potrzeb. Funkcjonalność naszego przyszłego mieszkania, w największej mierze, uzależniona jest od dopasowania go do naszych potrzeb. Przykładowo, jeśli często przyjmujemy gości, należy zdecydować się na projekt z dużym salonem i miejscem na pokoje dla gości – warto też pomyśleć o miejscu na dodatkową łazienkę. Pod uwagę, należy także wziąć ilość domowników – a także to czy planujemy powiększać naszą rodzinę. W takim przypadku, należałoby znaleźć projekt, w którym będziemy w stanie wygospodarować miejsce na pokój dziecięcy. Ważne jest także nasłonecznienie naszego mieszkania, dlatego już na etapie wyboru projektu, należy zasugerować, że zależy nam na jasnej kuchni połączonej z jadalnią lub naturalnie oświetlanym salonie.

Czytaj:   Jakie projekty domów wybierają Polacy?

Warto także pamiętać, że w większości przypadków, projekt można dostosować do wymagań inwestora. Jednak w takiej sytuacji, niezbędna będzie pomoc profesjonalnego projektanta, posiadającego wszystkie niezbędne uprawnienia.

Pamiętaj o terenie

Jako że prawo budowlane jasno definiuje warunki, które trzeba spełnić by postawić budynek na własnej działce, nie sposób nie wziąć tych wytycznych pod uwagę. Dlatego zanim zdecydujesz się na konkretny projekt, sprawdź, czy wpasuje się on w przestrzeń twojej działki budowlanej. Stawiając mieszkanie trzeba pamiętać m.in. o:

  • Zacienieniu – budynek nie może blokować dostępu do światła słonecznego sąsiednim (ale już stojącym) budynkom.
  • Wystające z bryły budynku elementy – takie jak balkony czy tarasy, nie mogą wychodzić poza granice naszej działki.
Czytaj:   Nowa aplikacja mobilna Galerii HEBAN

Oczywiście nie są to wszystkie wymogi, jakie musi spełnić projekt, by można było go legalnie zrealizować. Jednak jeśli korzystasz z pomocy fachowców, będą oni w stanie wskazać Ci projekty, które w pełni wpasują się w przestrzeń twojej działki.

MS
Nie wiesz jak zaoszczędzić na budowie domu? W 6-dzielnica.pl wszystko zostanie załatwione za Ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *