Okucia i akcesoria do drzwi są jedną z najważniejszych rzeczy, jakie należy uwzględnić przy wyborze skrzydeł. W końcu, same drzwi nie będą w stanie zapewnić nam bezpieczeństwa i prywatności, co na dłuższą metę okaże się bezużyteczne, a brak jakichkolwiek okuć pozbawi nas możliwości ich zawieszenia. Skrzydła wykonane z drewna czy płyt MDF są na ten moment najpopularniejsze na rynku i raczej nie ma problemu z doborem jakichkolwiek akcesoriów. Coraz większe uznanie w nowoczesnych budynkach zdobywają natomiast drzwi szklane. Okucia do tego typu asortymentu różnią się nieco budową od standardowych, choć z reguły mają pełnić tę samą funkcję.

Zawiasy do drzwi ze szkła – rodzaje i montaż

Trzeba przyznać, iż rola zawiasów w drzwiach jest zdecydowanie najbardziej odpowiedzialna. Mają one za zadanie utrzymać cały ciężar drzwi niejako w powietrzu, choć zyskują wsparcie po stronie ościeżnicy. Te akcesoria dzielimy przez wzgląd na ich sposób montażu na: przelotowe i nieprzelotowe. Oznacza to, iż jedne z nich wymagają dziurawienia szkła i wiercenia w płycie, natomiast drugie cechuje bezproblemowość i łatwiejsze mocowanie.

Warto jednak zaznaczyć, że to nie inwestor jest zobligowany do wykonywania nawiertów, a producent. Takie skrzydło należy przedziurawić już na samym etapie produkcji, a nie dopiero po uzyskaniu przez płytę właściwości szkła hartowanego czy laminowanego.

W kwestii montażu drzwi szklanych na zawiasach, zdecydowanie najważniejsze jest proste umiejscowienie samego skrzydła. Nawet najmniejsze przeciążenie na jednym z zawiasów może powoli prowadzić do pęknięcia materiału, co nie jest w żaden sposób opłacalne ani bezpieczne. Podobnie, nie zaleca się trzymania tych drzwi non stop otwartych, a zakup samozamykacza będzie znakomitą opcją, zapobiegającą przeciągom.

Co warto wiedzieć o okuciach do drzwi szklanych? zdj drugie 23 06 20

Klamki i zamki – na co zwrócić uwagę?

W kwestii estetyki, klamki do szkła lekko różnią się od tych samych akcesoriów przeznaczonych do innych materiałów skrzydeł. W niektórych rodzajach można zauważyć nawet, że zamki do drzwi szklanych są umiejscowione po boku rękojeści, a nie jak ma to miejsce w innych formach – na dole. Zamki do drzwi szklanych i klamki posiadają z reguły konstrukcję dzieloną. Sam mechanizm do zamka umieszcza się w korpusie klamki, a nie jak w przypadku drzwi np. MDF – w płycie. Jedynym elementem łączącym dwie powierzchnie jest wkładka, znana szerszej grupie osób jako dziurka na klucz.

Okucia do drzwi szklanych mogą występować w formie zestawów. Najlepiej jest więc zdecydować się na wybór takiego produktu, gdyż zyskujemy pewność co do zgodności klamek, zamków i zawiasów. Estetyka zostaje wtedy w pełni zachowana, a każdy może cieszyć się poprawnym doborem wszystkich akcesoriów do swoich drzwi w domu. Co więcej, klamki do szkła występują na rynku w przeróżnych formach i kolorach, przez co każdy może wybrać je względem własnych upodobań i oczekiwań. Montaż drzwi szklanych nie należy do najprostszych, choć efekt końcowy da z pewnością wiele satysfakcji u każdego inwestora.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj