DCIM100MEDIADJI_0120.JPG

Mikroinstalacje fotowoltaiczne stają się coraz popularniejsze. W ostatnich latach znacząco wzrosła popularność fotowoltaiki w gospodarstwach domowych. Panele fotowoltaiczne, które pobierają energię słoneczną są jednym z najważniejszych elementów inwestycji, dlatego też istotne jest ich umiejscowienie. Podstawowy wybór dotyczący montażu sprowadza się do pytania: na dachu czy na gruncie?

Wybór optymalnego rozwiązania

Aby wybrać odpowiednie rozwiązanie dotyczące umiejscowienia instalacji fotowoltaicznej należy dokładnie przyjrzeć się możliwościom lokalizacyjnym, jakie posiada nasza nieruchomość oraz działka. Planując montaż paneli fotowoltaicznych na dachu, należy dokonać podstawowych oględzin jego powierzchni. Szczególnie ważne jest nachylenie powierzchni dachu – jego kierunek i kąt. Na powierzchni, na której mają znaleźć się panele fotowoltaiczne ani w jej pobliżu nie powinny znajdować się takie elementy jak wywietrzniki, kominy i inne elementy mogące utrudniać montaż paneli, a także tworzyć niepożądane obszary zacienienia. Jeżeli dach naszego budynku nie posiada odpowiednich parametrów, które pozwolą na montaż paneli fotowoltaicznych, warto zastanowić się nad montażem fotowoltaiki na gruncie.

W celu dokładnego określenie możliwości montażowych, jakie posiada nasz budynek warto skorzystać z porad specjalistów. Firma SunErgo – https://sunergo.pl/ – zapewnia możliwość przeprowadzenia profesjonalnego audytu fotowoltaicznego oraz szeregu usług przygotowujących do zainstalowania fotowoltaiki.

Naziemna instalacja fotowoltaiczna – szereg możliwości

Istnieją trzy najpopularniejsze systemy mocowań fotowoltaiki na gruncie. W każdym przypadku panele fotowoltaiczne umiejscowione są na specjalnej konstrukcji wsporczej, która zapewnia odpowiedni kąt i kierunek nachylenia, a także odpowiada za stabilność całej instalacji.

Najszybszym sposobem zainstalowania konstrukcji wsporczej są systemy mocowane do gruntu przez wbijanie w ziemię ocynkowanych profili. W tym przypadku, głównym ograniczeniem jest montaż konstrukcji na gruncie o niskiej nośności np. na piaskach. Na gruntach o niskiej nośności konieczne jest wbijanie profili o długości nawet 4 metrów, które zapewnią stabilność całej konstrukcji. Stanowi to jednak utrudnienie podczas montażu. Na gruntach o niskiej nośności lepiej sprawdzają się profile wkręcane, które są łatwiejsze w montażu od długich profili wbijanych.

W przypadku wysokiego ryzyka uszkodzenia ważnych elementów infrastruktury podziemnej, konstrukcję wsporczą przymocować można do betonowego fundamentu. Dzięki niemu nie jest konieczne wbijanie w głąb ziemi długich profili. W przypadku niskiej nośności gruntu również jest to optymalne rozwiązanie. Alternatywą dla fundamentów są systemy dociążane. Podobne rozwiązanie stosowane jest na instalacjach dachowych. System ten polega na dociążeniu konstrukcji wsporczej betonowymi bloczkami i sprawdza się najlepiej w przypadku małych instalacji.

Więcej szczegółów dotyczących możliwości mikroinstalacji fotowoltaicznej znajdziesz na stronie firmy SunErgo https://sunergo.pl/blog/mikroinstalacja-fotowoltaiczna-do-ilu-kw/, która zapewnia profesjonalne i kompleksowe usługi z zakresu fotowoltaiki.

Zalety instalacji naziemnej

Instalacja fotowoltaiczna montowana na gruncie, posiada wiele zalet. Jedną z najczęściej wymienianych jest łatwiejszy dostęp do paneli fotowoltaicznych, bez potrzeby wchodzenia na dach. Dzięki temu zarówno bieżący serwis, jak i utrzymanie paneli fotowoltaicznych są znacznie łatwiejsze. Instalacja naziemna to również łatwiejszy montaż paneli. Zaletą instalacji naziemnej jest również możliwość rozbudowy instalacji o kolejne moduły. Warunkiem jest posiadanie dodatkowej przestrzeni na kolejne konstrukcje wsporcze dla paneli fotowoltaicznych. Najczęściej jednak, możliwość rozszerzenia instalacji naziemnej jest znacznie większa, niż instalacji dachowej.

Naziemna instalacja fotowoltaiczna posiada wady, ale w wielu przypadkach jest to optymalne rozwiązanie, które pozwala lepiej zagospodarować działkę i wykorzystać potencjał fotowoltaiki w najlepszy możliwy sposób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj