Wielkość domu jest pojęciem bardzo względnym, ponieważ dla jednej osoby 140 m2 okaże się dużą przestrzenią, zaś dla drugiej będzie to niewystarczający metraż.

Jednakże, jeśli spojrzymy na ogólny trend, to okazuje się, że z roku na rok domy, które budujemy, stają się coraz większe. Jaka powierzchnia domu uznawana jest dziś za dużą?

Jak duży dom wybudować? Czy 140 m2 to w obecnych czasach dużo? projektdomuklimek4

Ile metrów kwadratowych ma duży dom?

Metraż domu jest przede wszystkim uzależniony od liczby osób, która będzie go zamieszkiwać. To logiczne, że 140 m2 dla dwóch osób będzie dość dużą przestrzenią, jednakże dla czteroosobowej rodziny taki metraż będzie często niewystarczający. Wszystko zależy oczywiście od osobistych preferencji i możliwości finansowych. Co ciekawe, niektóre badania statystyczne pokazują, że Polacy chętnie budują duże domy. Według niektórych badań 140-160m2 jest obecnie standardem dla dwóch osób, natomiast normą dla rodzin czteroosobowych zaczynają być domy o powierzchni 250-300 m2.

Jak duży dom wybudować? Czy 140 m2 to w obecnych czasach dużo? wizualizacjaprojektdomuandromedaii

Czy duży dom, to także duże koszty?

Wybór projektu domu o metrażu ponad 200 m2 nie jest trudny. Gotowe projekty domów piętrowych bardzo często zaczynają się właśnie od takiej granicy –szczegółowe projekty domów piętrowych możesz znaleźć na stronie pracowni architektonicznej Domoweklimaty.pl – projekty domów piętrowych. Kupno takiego gotowego projektu nie jest drogie, ponieważ kosztuje on w granicach 2000-3000 złotych. Pytanie brzmi, czy stać nas na wzniesienie tak dużego domu i na późniejsze jego utrzymanie? Duży dom generuje dość spore koszty, dlatego osoba, która decyduje się na wybudowanie takiego domu, powinna zdawać sobie z tego sprawę.

Jak duży dom wybudować? Czy 140 m2 to w obecnych czasach dużo? projektdomukozinceii 200m

Kto może pozwolić sobie na dom o dużym metrażu?

Postawienie domu o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych jest drogim przedsięwzięciem. To samo dotyczy kosztów jego późniejszego utrzymania, dlatego na takie inwestycje mogą pozwolić sobie wyłącznie ci, którzy posiadają odpowiednio wysokie zabezpieczenie finansowe.

Jeśli interesują Cię koszty związane z budową domu, warto przeczytać artykuł – Koszt budowy domu w 2020 – sprawdź na co wydasz najwięcej!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj