Huśtawka ogrodowa stała się elementem niezbędnym, szczególnie w tych domach, w których mieszkają dzieci. Pozwala nie tylko na ciekawą zabawę, ale również relaks, dlatego korzystają z niej zarówno dorośli, jak i dzieci. Sprawdź, czym się kierować podczas wyboru idealnej huśtawki ogrodowej!

Huśtawka do ogrodu powinna być funkcjonalna, estetyczna i dopasowana do stylu, w jakim urządzona jest przydomowa zieleń. Przede wszystkim musi jednak charakteryzować się wysokim stopniem bezpieczeństwa użytkowania.

Rodzaje huśtawek – podział na sprzęt dla dzieci i dorosłych

Wśród ogrodowych huśtawek znajdują się zarówno modele przeznaczone do użytku przez dzieci, jak i te, które są przystosowane są do użytkowania przez dorosłych. Pierwsze z nich działają zwykle na zasadzie wahadła i są napędzane przez siedzące na nich dziecko. Wśród huśtawek dla dzieci znajdują się modele dla najmłodszych w kształcie bocianiego gniazda i standardowe huśtawki z dodatkowym zabezpieczeniem przed wypadaniem lub bez takiego zabezpieczenia. Niemowlęta korzystają głównie z huśtawek z zamkniętym siedziskiem, które dodatkowo zostało wyposażone w pasy bezpieczeństwa.

Modele przeznaczone dla dorosłych można podzielić na huśtawki w kształcie ławy lub sofy. Z wielu z nich może korzystać więcej niż jedna osoba na raz, jednak w tym przypadku trzeba zwrócić baczną uwagę na maksymalny udźwig tego elementu małej architektury ogrodowej. Dla dorosłych użytkowników przeznaczony jest również bujak ogrodowy, czyli huśtawka podwieszana w kształcie kosza lub fotela.

Jak wybrać wielkość huśtawki ogrodowej?

To na jak dużą huśtawkę ogrodową można sobie pozwolić, determinuje głównie wielkość ogrodu oraz osobiste potrzeby. Huśtawka ogrodowa powinna być ustawiona w sposób, który zapewnia bezpieczeństwo jej użytkowania. Przede wszystkim ważne jest podłoże, od jakości którego zależy stabilność huśtawki oraz konieczność użycia dodatkowych elementów w celu jej zapewnienia. Aby ten element można było użytkować w pełni bezpiecznie, w jego najbliższym otoczeniu trzeba zostawić odpowiednią ilość miejsca. Dzięki temu maleje prawdopodobieństwo uderzenia w trakcie zabawy przechodzących koło niej osób.

Pod uwagę należy wziąć również osobiste preferencje. Jeśli z huśtawki będzie korzystała jednocześnie tylko jedna osoba, można zdecydować się na niewielki model. Natomiast w przypadku huśtawki, która ma być przeznaczona do odpoczynku dla dwóch lub trzech osób jednocześnie, lepiej sprawdzi się duży i masywny model w kształcie ławy.

Huśtawka drewniana, plastikowa czy materiałowa typu hamak?

Ogromny wpływ na wytrzymałość i design huśtawki ogrodowej ma materiał, z którego została wykonana. Największą popularnością cieszą się drewniane huśtawki ogrodowe. Drewno doskonale wpasowuje się w stylistykę każdego ogrodu, ponieważ jest materiałem naturalnym, świetnie komponującym się z zielenią i kwiatowymi rabatami. Chociaż samo w sobie jest stosunkowo odporne na działanie warunków atmosferycznych i wytrzymałe na uszkodzenia, to w polskich realiach wymaga jednak regularnego konserwowania. Dużą konkurencję dla drewna stanowią huśtawki plastikowe – z tego tworzywa produkuje się jednak głównie huśtawki i inne akcesoria ogrodowe dla dzieci. Alternatywą są także huśtawki materiałowe typu hamak, które pozwalają na swobodny odpoczynek w pozycji leżącej. Spotyka się je coraz rzadziej, a ich rolę przejmują materiałowe bujaki ogrodowe i wiszące fotele.

Modele huśtawek nie tylko do ogrodu

Niektóre modele huśtawek, choć przeznaczone są głównie do ogrodu, mogą być użytkowane również na balkonach i tarasach. W tym przypadku należy jednak zadbać, aby wybrana huśtawka była stabilna, a cała konstrukcja nie poruszała się podczas huśtania. Taką tendencję mogą mieć szczególnie niewielkie huśtawki plastikowe, przeznaczone dla dzieci. Na tarasach i balkonach często goszczą huśtawki typu ława z niewielkim, chroniącym przed słońcem daszkiem, oraz wiszące fotele i bujaki.

Na co jeszcze musisz zwrócić uwagę wybierając huśtawkę ogrodową?

Huśtawka do ogrodu może przynieść wiele radości, ale tylko wtedy, kiedy jej użytkowanie będzie bezpieczne. Głównym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest więc wykończenie sprzętu i sprawdzenie, czy nie zawiera, np. żadnych wystających elementów, które mogłyby stwarzać potencjalne zagrożenie dla użytkowników. Warunkiem koniecznym jest sprawdzenie limitu wagowego – każdy model huśtawki posiada określony przez producenta górny limit ciężaru, którym można obciążyć huśtawkę. Uwagę warto zwrócić również na dodatkowe elementy huśtawki, np. dekoracyjne poduszki, czy daszek. Ten ostatni bywa bardzo przydatny, ponieważ chroni nie tylko przed ostrym słońcem, ale również przed deszczem lub wiatrem. Przed zakupem trzeba też sprawdzić sposób posadowienia konstrukcji huśtawki na podłożu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj