Panele podłogowe to materiał chętnie wybierany na podłogi. Dotychczas jednak zainteresowani zakupem paneli stawali przed niemałym dylematem odnośnie klatki schodowej. Jak zgrać kolorystycznie schody z podłogą z paneli? Zadanie wydaje się praktycznie niemożliwe do wykonania, jeśli wybieramy inny materiał. Drewno nawet mimo skrupulatnych poszukiwań będzie się różniło od panelu. Na odsiecz przyszli producenci paneli podłogowych, którzy zauważyli problem i zaproponowali całkowicie nowe rozwiązanie – panele na schody.

Które panele można ułożyć na schodach?

Oferta rynku w tym segmencie nie jest bardzo szeroka, a nowoczesne rozwiązanie, którym są schody z paneli podłogowych, oferuje dosłownie garstka producentów. Wśród nich na uwagę zasługują producenci jednych z najlepszych paneli laminowanych Pergo oraz Quick-Step, którzy do swojej oferty wprowadzili specjalny profil umożliwiający ułożenie standardowych paneli na stopniach. Po zamontowaniu panelu jako stopnicę oraz podstopnicę i zamocowaniu profilu, należy założyć listwę wykańczającą, która stanowić będzie nosek stopnia i gotowe!

Kolejnym producentem paneli, tym razem winyli, podłogowych możliwych do zamontowania na klatce schodowej, jest COREtec. Wyjątkową ofertę na panele COREtec znajdziesz tutaj https://abcdomkrakow.pl/producenci-podlog/podlogi-coretec/ . Amerykański producent niezwykłych paneli winylowych z korkowym podkładem również umożliwia ułożenie swoich produktów na stopniach. Jednakże w przypadku COREtecu konieczne jest zamówienie dodatkowego elementu, ponieważ producent scalił panel podłogowy z noskiem i w ten sposób otrzymał gotową stopnicę. Uzyskany efekt koniecznie trzeba zobaczyć. Panele COREtec, same w sobie, to prawdziwe dzieło sztuki inżynierskiej. Jakość odwzorowania oryginalnego materiału na panelu jest tak wysoka, że oglądający produkt nie do końca wiedzą, że mają do czynienia z imitacją drewna lub kamienia, a nie z oryginalnym materiałem.

Jak zamontować panele na schodach? schody panelowe3

Jak przygotować schody do ułożenia na nich paneli?

Aby prawidłowo ułożyć panele na schodach i móc się nimi cieszyć trzeba wiedzieć, że powierzchnia każdego stopnia musi być gładka i równa. Panel posiada niewielką grubość i przy układaniu na schodach obowiązują takie same zasady jak w przypadku podłogi. Powierzchnia pod panelem nie może być nierówna, ponieważ może on nieprawidłowo pracować uginając się pod stopami i powodować skrzypienie. Schody pod panele powinny być zatem równe. W większości przypadków po wylaniu betonowych schodów ich powierzchnia nie jest jednolita. Po zdjęciu szalunku pozostają nierówności i mniejsze lub większe wybrzuszenia. Na szczęście nie jest to nic, z czym doświadczona ekipa montująca schody panelowe by sobie nie poradziła.

Jest kilka sposobów na przygotowanie schodów pod obkładanie ich panelami. Pierwszym jest wylanie pod przyszłe stopnice cienkiej warstwy wylewki samopoziomującej. To rozwiązanie jest możliwe do zastosowania, jeśli nierówności są niewielkie i znajdują się one tylko na stopniach. W przypadku większych ubytków w betonie warto rozważyć inne rozwiązania. Kolejnym sposobem na nierówne schody z betony są płyty OSB lub gipsowo- kartonowe (popularnie nazywane płytami gk lub karton-gips). Możliwe są również połączenia tych materiałów. Jeśli mamy duże nierówności i dotyczą one stopnic i podstopnic, to płyty OSB będą najlepszym wyborem. Sztywne i równe zapewnią nam idealny grunt do układania paneli na schodach. Jeśli naszym zamartwieniem są niewielkie nierówności, to można rozważyć wylanie cienkiej warstwy wylewki na stopnie i obłożenie płytami gk podstopnic.

Schody z paneli podłogowych to rozwiązanie szybkie, a zarazem relatywnie tanie. Dodając do tego piękny wygląd nowoczesnych paneli podłogowych, czy to laminowanych, czy winylowych otrzymujemy produkt idealny do zastosowania w polskich domach. Niezaprzeczalnie najważniejszą zaletą dla osób, które wybrały panele podłogowe do swoich wnętrz jest możliwość kontynuacji, a co za tym idzie ujednolicenia wyglądu podłogi w całym wnętrzu.

Artykuł powstał we współpracy z salonem drzwi i podłóg ABC Dom w Krakowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj