malowanie-farbami-olejnymi

Przygotowując się do namalowania swojego pierwszego obrazu, który być może zawiśnie później na honorowym miejscu w salonie lub też trafi jako prezent do kogoś z rodziny lub znajomych, warto zastanowić się nie tylko co będziemy malować, ale i jaką techniką. Pomocne w tym wypadku są trafnie przeprowadzone oceny swojego doświadczenia oraz posiadanych umiejętności. Jedną z technik, która już od późnego średniowiecza funkcjonuje w świecie twórczości artystycznej dotyczącej malarstwa, to wykorzystanie farb olejnych.

Ze względu na dość zawiłe zasady tworzenia dział przy ich wykorzystaniu, odradza się je jednak osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ta formą sztuki – zarówno pod względem trudności jak i koniecznych kosztów, które malarz musi ponieść, by dobrze przygotować się do tego typu zadania. W rzeczywistości jednak zainteresowanie obrazami olejnymi jest bardzo duże, co zadawało by kłam powyższym stwierdzeniom, gdyby nie pewien istotny szczegół – znakomity efekt końcowy.

Co takiego tkwi w farbach olejnych?

Jednym z ważniejszych argumentów, który skłania artystów do stosowania farb olejnych, jest tzw. „plastyczność materiału”. Chodzi tu przede wszystkim o możliwość jej kształtowania, czyli między innymi rozrzedzanie i zagęszczanie. Niezależnie od konsystencji, farby olejne są również niezwykle łatwe do nałożenia, co w prosty sposób determinuje również większą satysfakcję z procesu twórczego. Czym jednak są farby olejne i na czym opiera się ich fenomen? Najważniejszymi szczegółami, które powinien sobie przyswoić każdy malarz artystyczny, są w tym wypadku:
– skład, który opiera się na pigmencie, oleju naturalnym (lnianym, konopnym lub makowym) oraz dodatkach,
– sprzedawane w pojedynczych tubkach lub w zestawach,
– specyfika umożliwiająca bardzo długie przechowywanie, bez obaw o to, że farba wyschnie lub jej kolor się zmieni (wystarczy dobrze zamykać tubki),
– dwa rodzaje farb olejnych (artystyczne, o lepszej jakości i większej różnorodności palety barw oraz szkolne, które służą raczej treningowo, do poznania techniki tworzenia obrazów olejnych – tańsze, ale nie tak różnorodne),
– długi czas wysychania (zależnie od koloru i rodzaju farby może to być od kilkunastu godzin do nawet 8 dni).

Pędzle i akcesoria

Dobry zestaw pędzli to dla malarza wręcz podstawa pracy – płótno znajdzie się zawsze. Przy wykorzystaniu farb olejnych jest to szczególnie ważne, gdyż ten rodzaj farb lubi każdą wielkość i kształt włosia. Utrzymanie ich w dobrej kondycji również wymaga zainwestowania w odpowiednią jakość, która dotyczy zwłaszcza rodzaju włosia (najlepsza jest świńska szczecina). Oczywiście syntetyczne włosie również zda tu egzamin, jednak zarówno jego właściwości jak i wytrzymałość, nie są tak dobre. Pędzle po malowaniu farba olejną czyści się w terpentynie – a następnie myje w wodzie z mydłem i suszy – więc nie warto oszczędzać na tym elemencie ze względu na to, iż tanie mogą bardzo szybko osiągnąć stan skrajnego zużycia. Poza tym warto zakupić również do swojej pracowni:
– płótna (lniane, bawełniane lub konopne),
– sztalugę,
– paletę malarską, na której będziemy mieszać nasze farby,
– noże i szpachle do mieszania farb oraz impastów.

Jak malować farbami olejnymi?

Każdy, kto choć raz próbował tworzyć obrazy przy pomocy farb olejnych, doskonale wie, że jest to rodzaj dział, który ewidentnie zajmuje najwięcej czasu, jeśli chodzi o uzyskanie efektu końcowego. Najważniejszymi zasadami malowania tego typu dzieł są:
– nakładanie kolejnych warstw powinno odbywać się dopiero w momencie całkowitego wyschnięcia poprzedniej,
– początek tworzenia obrazów olejnych to zawsze zagruntowanie płótna i naszkicowanie zarysu obrazu ołówkiem, na który nakłada się podmalówkę (jednym kolorem farby szkicuje obraz),
– wybieranie farb pod względem zawartości tłuszczu, czyli im późniejsza warstwa tym większe natłuszczenie),
– farby należy mieszać wyłącznie na palecie,
– stopniowanie barw (od jaśniejszych do ciemniejszych),
– aby nadać obrazowi głębi warto opanować technikę laserunku.

Za cenne informacje dziękujemy portalowi Portal-Malarski.pl .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj