Spis treści

Ścieżki ogrodowe spełniają w ogrodzie wiele istotnych funkcji. Oprowadzają gości po jego najpiękniejszych miejscach, pomagają nam kształtować jego układ oraz stanowią dekorację ogrodu. Szeroki asortyment materiałów i wiele typów linii pozwalają nam zaprojektować doskonałe ścieżki. Wszystko co muszą Państwo wiedzieć na ten  temat, przedstawiamy w tym artykule.

Ogród to miejsce, które stanowi staranne połączenie wielu elementów, wpływających na jego wygląd i wygodę. Najczęściej, mówiąc o budowie ogrodu wyróżniamy tam 4 elementy :

 1. rośliny – drzewa, krzewy, byliny i inne.
 2. elementy małej architektury –czyli meble ogrodowe (ławki, komplety mebli, huśtawki), dekoracje (donice, poduchy), dodatki i inne –
 3. nawierzchnie – place, ścieżki, trawniki itp.
 4. elementy wodne – oczka wodne, stawy, baseny, fontanny.

Właściwe zaplanowanie, a następnie wykonanie w jednym miejscu tych  wszystkich elementów wymaga pomysłowości, umiejętności przewidywania i wyczucia. Jeżeli jednak uda nam się wykonać to zadanie, w nagrodzi nas miejsce, które będzie oferować relaks na łonie natury.

W artykule podpowiadamy jak to zrobić. Znajdą tu Państwo informacje jakich zasad przestrzegać projektując ścieżki ogrodowe.

Ścieżki powinny być równoważnym połączeniem następujących cech :

 • praktyczność
 • ładny wygląd
 • wygoda

Stworzenie ścieżek, które będzie można opisać tymi słowami jest naszym celem. Aby tego dokonać należy przestrzegać 3 ZASAD:

 • łączymy strefy zawarte w ogrodzie – przebieg ścieżek planujemy w taki sposób, aby można było wygodnie dostać się nimi do wszystkich stref znajdujących się w ogrodzie. Ścieżki umożliwiają nam poprowadzenie gości przybywających do ogrodu po wszystkich atrakcyjnych miejscach, i zaprezentowanie gościom każdego zakątka ogrodu.
 • wytyczamy jak najkrótsze ścieżki– tak, aby dotrzeć do celu jak najszybciej i uniknąć zbędnego błądzenia po ogrodzie, aby jednak umożliwić także spacer, najlepiej wyznaczyć ścieżki, które umożliwią nam i jedno i drugie, planujemy więc dwa układy, wzajemnie się dopełniające.
 • odpowiednia nawierzchnia – dobór odpowiedniej nawierzchni na ścieżkę ułatwi nam świadomość, w jaki sposób chcemy z nich korzystać. Planujemy przejazdy taczką, rowerem, wózkiem, autem – utwardzamy nawierzchnię, robimy ścieżki spacerowe – możemy wybrać swobodne, naturalne materiały – żwir, trawa itp. dobieramy także właściwą szerokość i grubość w przekroju – im większe obciążenia planujemy, tym mocniejsza musi być nawierzchnia. Każda ścieżka w przekroju poprzecznym jest zbudowana z trzech warstw, których parametry zależą właśnie od sposobu użytkowania i nawierzchni : (od spodu)
 1.   podbudowa
 2.   krawężnik
 3.   warstwa ścieralna

Materiał odpowiedni do budowy ścieżki ogrodowej to:

 1. żwir,
 2. kostka betonowa, granitowa i inne,
 3. płyty,
 4. nawierzchnia trawiasta,
 5. wylewka betonowa,
 6. kamień naturalny,
 7. elementy z drewna – polbruk, plastry,

*ścieżki mogą powstawać z kombinacji tych materiałów,

**możemy wybierać z szerokiej oferty barw,

*** wybieramy materiał o odpowiedniej ścieralności i sposobie pielęgnacji, który nam odpowiada.

Poza komunikacją, ścieżki mogą pełnić inne funkcje w ogrodzie, do których możemy zaliczyć :

 • modelowanie przestrzeni – ścieżki mogą stanowić granice, akcenty, tła.
 • prowadzenie wzroku – dzięki ich przebiegom mamy możliwość wskazywać to na co chcemy zwrócić uwagę i pomijać to, co chcemy ukryć.

DO UTWORZENIA KSZTAŁTU ŚCIEŻEK MOŻEMY ZASTOSOWAĆ:

 • linie prostokątne
 • linie łukowate/ zaokrąglone
 • linie ostre
 • linie kombinowane

Każdy z tych typów może być zastosowany w ogrodzie, pod warunkiem powiązania kształtu z układem budynku, na przykład linie łukowate stosujemy przy budynku z okrągłymi oknami lub kolumnami, słupami, łukami. Najtrudniejsze do zaprojektowania są linie kombinowane, stanowiące połączenie wszystkich rodzajów. Ich nieumiejętne poprowadzenie może wywołać negatywne odczucia wizualne, chaos i utrudnić ich funkcjonowanie.

Ścieżki ogrodowe odpowiadają za wygodę użytkowania ogrodu oraz jego wygląd. Prawidłowo zaprojektowane i dostosowane dotoczenia będą stanowić jego atrakcyjną dekorację.

Wszystko co musisz wiedzieć o ścieżkach ogrodowych! WLbGVfkzX8AAAAASUVORK5CYII= Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje min. szeroki wybór mebli ogrodowych (http://ogrodolandia.pl/meble-ogrodowe), pergoli, donic ogrodowych i architektury ogrodowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj