Żarówki LED są energooszczędne, działają dłużej niż ich tradycyjne odpowiedniki i zwykle generują jaśniejsze światło. Wybierając je, należy zapoznać się z kilkoma parametrami, takimi jak moc, klasa energetyczna, rodzaj gwintu czy barwa światła. A czy żarówki LED-owe można zamontować do każdej lampy? Ten krótki przewodnik ułatwi wybór odpowiedniego oświetlenia.

Czym jest żarówka LED?

Skrót LED pochodzi od angielskiego Light Emitting Diode i oznacza diodę elektroluminescencyjną emitującą światło. Wskutek przemieszczania się elektronów, w diodach LED następuje bezpośrednia zamiana prądu na światło.

Technologia LED-owa pozwala generować silne światło przy niewielkim poborze mocy. Żarówki LED są wyjątkowo energooszczędne, a poza tym nagrzewają się znacznie mniej od tradycyjnych żarówek. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób chętnie sięga po LED-y.

Czy żarówki LED można zamontować do każdej lampy? Sprawdzamy! iStock 1325532772

Czy żarówka LED pasuje do każdej lampy?

Na szczęście żarówki LED-owe pasują do zwykłych opraw oświetleniowych. Można je wkręcić praktycznie do każdej lampy — sufitowej, biurkowej, nocnej i podłogowej, bez konieczności wymiany oprawy. Istotne przy wyborze żarówek są następujące parametry:

  • rodzaj gwintu – żarówka musi pasować do oprawy;
  • moc – w przypadku żarówek LED-owych, moc jest określana w lumenach i informuje o ilości emitowanego światła. Aby wybrać odpowiednik używanej dotąd tradycyjnej żarówki, należy zapoznać się z przelicznikiem lumenów.
  • Klasa energetyczna – im bliżej początku alfabetu, tym bardziej energooszczędna jest żarówka;
  • czas świecenia – w zależności od producenta, jest to przedział od 15 000 do nawet 50 000 godzin;
  • współczynnik oddawania barw – im wyższy, tym bardziej naturalne będą kolory oświetlonych przedmiotów;
  • barwa światła – ciepła, zimna lub neutralna. To ona warunkuje nastrój panujący w pomieszczeniu oraz wpływa na jego funkcjonalność.

Zmiana na żarówki smart LED ze ściemniaczem

Żarówki z możliwością przyciemniania to bardzo użyteczny gadżet, który pozwala stworzyć w mieszkaniu przytulną, kameralną atmosferę. Żarówki LED-owe nie są jednak zwykle kompatybilne z tradycyjnymi ściemniaczami (montowanymi w ścianie).

Owszem, żarówki LED można ściemniać, ale wykorzystuje się do tego zupełnie inną technologię. Najlepiej od razu wybrać modele smart LED, których moc reguluje się za pomocą pilota lub aplikacji na telefon. Takie żarówki, oprócz funkcji ściemniania, mogą mieć też kilka innych, takich jak: regulacja temperatury barwowej światła, zdalne sterowanie czy synchronizacja z wybranymi urządzeniami, a nawet monitoring.

Czy żarówki LED można zamontować do każdej lampy? Sprawdzamy! iStock 1215074546

Jak wymienić żarówkę LED?

Wymiana żarówki LED nie powinna być trudna. Wystarczy obracać ją w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara i wyjąć z oprawki. Nie trzeba nawet czekać, aż żarówka się schłodzi, ponieważ diody nagrzewają się zdecydowanie mniej niż tradycyjne żarówki lub jarzeniówki.

Czy opłaca się stosować żarówki LED-owe?

Ceny żarówek LED są już na tyle przystępne, że zdecydowanie opłaca się w nie zainwestować. Koszt zakupu LED-ów zwróci się błyskawicznie – oszczędność względem tradycyjnych, a nawet energooszczędnych żarówek, można zauważyć już po pierwszym miesiącu użytkowania.

Dla przykładu: popularna żarówka LED 10 W jest zamiennikiem zwykłej o mocy 75 W. Emitowany przez nią strumień światła jest mocniejszy, a żarówka pobiera przy tym prawie 8-krotnie mniej prądu. Rachunki będą zatem odczuwalnie niższe.

Czy żarówki LED można zamontować do każdej lampy? Sprawdzamy! iStock 820374558

Zaletą żarówek LED jest również to, że emitują znacznie mniej ciepła niż zwykłe modele, a co za tym idzie, nie osiągają wysokich temperatur. Dzięki temu można je z powodzeniem stosować także w pokojach dziecięcych, np. w lampach nocnych czy biurkowych.

Żarówki LED-owe są energooszczędne, bezpieczne i ekologiczne. Wszystko za sprawą ich niebywałej żywotności – mogą pracować nawet przez 50 tys. godzin, czyli kilkanaście razy dłużej niż ich tradycyjne odpowiedniki.

Żarówki LED są też wyjątkowo trwałe. Można ich z powodzeniem używać na zewnątrz, w różnych warunkach atmosferycznych, np. do oświetlania elewacji budynku.

Osoby dbające o środowisko naturalne na pewno ucieszy również fakt, że do produkcji LED-ów nie używa się szkodliwych metali, np. rtęci. A gdy po wielu latach żarówka LED przestanie działać, można ją bez problemu poddać recyklingowi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj